מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  זכויות ידועה בציבור – מקרה מוטי קירשנבאום ז"ל

  זכויות ידועה בציבור – מקרה מוטי קירשנבאום ז"ל

  במשך כשמונה שנים ניהלה חני אילן מערכת יחסים זוגית לכל דבר עם מוטי קירשנבאום ז"ל. לאחר מותו, בספטמבר 2015, טוענת אילן לזכויותיה כידועה בציבור שלו, זכויות שיאפשרו לה לשמור על רמת החיים אליה הורגלה במשך חייה המשופים עימו, כולל קצב שארים ופנסיה ממקום עבודתו.

  מאידך עומדת צואה שנכתבה בשנת 2006 על ידי מוטי קירשנבאום, המצווה את כל רכושו ונכסיו לילידו בלבד.

  מה אומר החוק, מה טוענת חני אילן לפי הפרסומים ומה ניתן לעשות?

  זכויות ידועה בציבור – ירושה

  שמה של חני אילן עלה לכותרות לאחר מותו המפתיע של מוטי קירשנבאום. היא טענה כי לאחר שנים של חיים במשותף, ברמת חיים גבוהה, הכרוכה בהוצאות של כחמישים אלף ₪ בחודש, לא תוכל לשוב ולחיות כבעבר, מה גם שהיא מתפרנסת מכששת אלפים ₪ בחודש בלבד.

  כדי לחזק את טיעוניה, פירטה חני אילן באריכות שורה של אירועים חברתיים, נסיעות משותפות וטיולים בהם נכחה יחד עם בן זוגה קירשנבאום. לא בכדי טענה זאת אילן, מאחר ולפי החוק, על ידועה בציבור להוכיח את היותה כזו, ועל כי קיימה משק בית משותף, עם בן זוגה, אחרת לא יקבל בית המשפט את טיעוניה.

  מנגד ניצבים ילדיו של מוטי קירשנבאום מנישואיו הראשונים, ומציגים צוואה שכתב אביהם בשנת 2006, שנתיים לפני שהכיר את חני אילן ועבר לחיות איתה.

  בצוואה מוריש קירשנבאום את כל רכושו לילדיו בלבד. אולם, טוענת אילן לפי הפרסומים, הצוואה נכתבה לפני שהכיר אותה ואולי שכח לתקן אותה.

  מה אומר החוק?

  לפי חוק הירושה, ובאין צוואה המורה אחרת, זכאית הידועה בציבור לרשת מחצית מנכסי בן זוגה, בעוד שילדיו זכאים למחצית השנייה שתחולק ביניהם בחלקים שווים, זאת במידה והמנוח לא הותיר אחריו צוואה. כלל שהמנוח הותיר אחריו צוואה, תחולק הירושה ע"פ הוראותיה המפורשות של הצוואה.

  חני אילן מצהירה הלוך והצהר על הזוגיות שניהלה עם קירשנבאום, מאחר שזכאית היא לתבוע קצבת שאירים, מהמעסיק – ערוץ 10 במקרה זה. כמו כן היא יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי באותה הדרישה, ולהיות זכאית לקבל את זכויות הפנסיה שלו וזכויות סוציאליות אחרות.

  התביעות מוגשות לבית הדין לעבודה וככל שהמוסד לביטוח לאומי יסרב להעניק לה גמלת שארים, באפשרותה לתבוע גם אותו.

  חלוקת הירושה

  לפני חני אילן עומדת משימה קשה לגבי חלק מטענותיה. ראשית, אם תצליח להוכיח כי אכן קיימה מערכת יחסים זוגית לכל דבר ועניין וניהלה משק בית משותף עם מוטי קירשנבאום, תוכל לתבוע את תשלומי הפנסיה, קצבת שאירים, ממש כמו אלמנת הנפטר.

  ככל שמשכורתה אינה מספיקה למחייתה והיא חדלת אמצעים – תוכל היא לעתור למזונות מן העיזבון.

  יחד עם הנאמר, אם יש לידועה בציבור דירה משלה, היא אינה זכאית להמשיך ולהתגורר בבית המנוח, מאחר ויש לה מקום להתגורר בו.

  לגבי נושא מזונות מן העזבון – גם אם תוכר חני אילן כידועה בציבור, אין משמעות הדבר כי זכותה למזוות מן העזבון היא אוטומטי צף מאחר וכאן עומדת כוונת השיתוף. משמעות הדבר היא כי יהיה עליה להוכיח שהייתה כוונה לשתף אותה ברכוש, גם בזה שלא נצבר במשותף. היא תוכל לטעון לזכותה בחלק מהעזבון במידה ולא נחתם בינה ובין המנוח הסכם ממון.

  סיכומו של דבר

  לו לא היה מותיר אחריו מוטי קירשנבאום ז"ל כל צוואה ולו חני אילן תצליח להוכיח ולקבל את ההכרה בה כידועה בציבור, תהיה זכאית לרשת מחצית מהרכוש, זאת על פי חוק הירושה, סעיף 55.

  מאחר ובמקרה הנדון כן נרשמה צוואה בו הותיר קירשנבאום את כל רכושו לילדיו, על פניו ניתן לטעון כי לא זכאית אילן לדבר.

  מאחר והצוואה נכתבה טרם ההיכרות עם אילן, היא טוענת שהצוואה נשכחה מזכרונו של קירשנבאום ולו היה זוכר, היה מבצע בה תיקונים ודואג לה כלכלית, לאחר מותו. כדי לחזק את טענתה, היא מצביעה על מותו הפתאומי ובטרם עת, כלומר, המנוח לא היה על ערש דווי ולכן לא סבר שיש דחיפות בתיקון הצוואה. המונח המקצועי למצב כדון זה הוא "צוואה שנשתכחה".

  הסבירות שחני אלן תצליח להוכיח את היותה ידועה בציבור של מוטי קירשנבאום היא רבהגבוהה. יש לה מספיק תיעוד מצבים ועדויות של אנשים, ביניהם גם מפורסמים ומוכרים, שיוכלו לאשש טענות אלו. אם תצליח, תקבל את זכויותיה כאלמנה, מקרן הפנסיה של המנוח ומהמוסד לביטוח לאומי.

  הסוגיה שתיוותר פתוחה היא זכאותה לקבל חלק מכספיו ורכושו של קירשנבאום ולמזונות מן העזבון, שניתנים במקרים בהם לידועה בציבור אין כל אמצעי מחיה, מה שנדמה שאינו המצב במקרה זה.

  בכל הנוגע לצוואה שנשתכחה, כניסת אשה חדשה לחיי כותב הצוואה לא נמנית על הנסיבות בהן בית המפשט מוכן לשקול ערעור על הצוואה, כך שסביר להניח שדרישתה לקבל חלק מהירושה לא תתקבל.

  יש לכם שאלה בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

  מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

  מלאו פרטים ונחזור בהקדם

   המלצות מלקוחות

   המלצה 1

   טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

   המלצה 2

   השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

   המלצה 3

   ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

   המלצה 4

   עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

   ידועים בציבור נוספים

   ייפוי כוח מתמשך

   זכויות ידועה בציבור - מקרה מוטי קירשנבאום ז"ל במשך כשמונה שנים ניהלה חני אילן מערכת יחסים זוגית לכל דבר עם מוטי קירשנבאום ז"ל. לאחר מותו, בספטמבר 2015, טוענת אילן לזכויותיה כידועה...
   קרא עוד

   תביעה לשינוי משמורת על ילדים

   זכויות ידועה בציבור - מקרה מוטי קירשנבאום ז"ל במשך כשמונה שנים ניהלה חני אילן מערכת יחסים זוגית לכל דבר עם מוטי קירשנבאום ז"ל. לאחר מותו, בספטמבר 2015, טוענת אילן לזכויותיה כידועה...
   קרא עוד
   בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים