מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  האם יש לשלם מזונות לידועה בציבור?

  הזכות למזונות אישה נובעת מהדין האישי. על פי הדין האישי של יהודים, אישה הנשואה לאיש כדת משדה וישראל זכאית למזונות. לפיכך על פי הדין האישי של יהודים, אישה שלא נישאה לאיש אינה זכאית למזונות. כיום, משהוכר מוסד הידועים בציבור כסטטוס הן בפסיקה והן בכמה חוקים, ביסס בית המשפט עליון את זכותה של ידועה בציבור לקבל מזונות שלא על פי הדין האישי כי אם מכוח הסכם בינה ובין בן זוגה.

  בית המשפט העליון קבע כי ידועה בציבור זכאית למזונותיה, שכן היעדר קיומו של קשר נישואין לא בהכרח גורר היעדר קיומן של זכויות אזרחיות. לפיכך ידועה בציבור זכאית למזונות אישה מבן זוגה מכוח הסכם בין בן הזוג ובינה שבן זוגה התחייב בו לזון אותה. למעשה, מערכת היחסים בין בני זוג ידועים בציבור היא מערכת יחסים המבוססת על כוונה סובייקטיבית של אהבה, אמון ושיתוף. לאמור, דיני מזונות האישה אינם נגזרים מדין הנישואין. כוונתם הסובייקטיבית של הצדדים, זה כלפי זה, היא אשר קובעת את זכותה של האישה למזונותיה.

  ההלכה הפסוקה קבעה כי אישה ידועה בציבור זכאית בתקופת החיים המשותפים למזונותיה מבן זוגה. מזונות אלו הם זכותה של הידועה בציבור מכוח הסכם מכללא בין הצדדים, גם כאשר לא נערך בין בני הזוג הסכם חיים משותפים. זכות זו של האישה נבחנת על פי טיב הקשר בין בני הזוג , דהיינו אם הצדדים מקיימים משק בית משותף וחיי משפחה.

  במילים אחרות, הפסיקה רואה בחיים המשותפים של בני הזוג הידועים בציבור מערכת יחסים המבוססת על ערבות הדדית, אמון, אהבה ושותפות גורל. מעמדם של בני הזוג הידועים בציבור, בזמן חייהם המשותפים, זהה למעמדם של בני זוג נשואים. במסגרת מזונות אלו, זכאית הידועה בציבור למזון, קורת גג, קוסמטיקה, ביגוד, הנעלה, הוצאות רכב ועוד.

  מזונות לאחר הפירוד – מזונות משקמים

  נשיא בית העליון לשעבר אהרון ברק קבע בפסיקתו כי ידועה בציבור זכאית למזונות גם לאחר הפרֵדה. לשיטתו של הנשיא, עקרון תום הלב יכול לבסס את חובת תשלום מזונות האישה הידועה בציבור. הנשיא מביא דוגמה בפסיקתו למקרה בו בני זוג ידועים בציבור חיים תחת קורת גג אחת אשר נמצאת בבעלותו של אחד הצדדים. ניתוק מיידי של הקשר בין בני הזוג עלול להותיר את הידועה בציבור, אשר לא החזיקה בבעלות בנכס, ללא קורת גג.

  דיני ההגינות והצדק מחייבים את בית המשפט במקרים אלו לפסוק מזונות משקמים. מזונות אלו נפסקים עבור האישה לתקופה קצובה ובהתאם לנסיבות המקרה. נסיבות אלו יכולות להיות מצבם הכלכלי של הצדדים, התקשרותם עם בני זוג חדשים ועוד. לעתים ייפסקו מזונות אלו בדרך של תשלום חד-פעמי כדי להביא לפירוד סופי בין בני הזוג. לאחר פטירת בן זוגה של ידועה בציבור, היא זכאית למזונותיה מעיזבונו. ידועה בציבור זכאית גם לפיצוי נזיקי במקרה שבן זוגה נפטר בנסיבות אלו, והיא תוכר על פי פקודת הנזיקין כתלויה במנוח.

  יש לכם שאלה בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

  מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

  מלאו פרטים ונחזור בהקדם

   המלצות מלקוחות

   המלצה 1

   טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

   המלצה 2

   השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

   המלצה 3

   ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

   המלצה 4

   עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

   ידועים בציבור נוספים

   ייפוי כוח מתמשך

   הזכות למזונות אישה נובעת מהדין האישי. על פי הדין האישי של יהודים, אישה הנשואה לאיש כדת משדה וישראל זכאית למזונות. לפיכך על פי הדין האישי של יהודים, אישה שלא נישאה לאיש אינה זכאית ל...
   קרא עוד

   תביעה לשינוי משמורת על ילדים

   הזכות למזונות אישה נובעת מהדין האישי. על פי הדין האישי של יהודים, אישה הנשואה לאיש כדת משדה וישראל זכאית למזונות. לפיכך על פי הדין האישי של יהודים, אישה שלא נישאה לאיש אינה זכאית ל...
   קרא עוד
   בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים