מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  צוואה הדדית

  צוואות הדדיות הן למעשה שתי צוואות אשר נערכות בידי שני צדדים (בדרך כלל בני זוג) ובהן הצדדים מורישים זה לזה את רכושם תוך כדי הסתמכות זה על צוואתו של זו. במקרים רבים המורישים מציינים בצוואות ההדדיות את הנהנים אחריהם. צוואות הדדיות נערכות לרוב בצוותא, באותו מועד ובמעמד שני הצדדים המצווים (שהם גם הנהנים).

  למעשה, צוואה הדדית היא צוואה ייחודית אשר במהותה היא מביאה להתנגשות בין שני עקרונות משפטיים חשובים בדיני הירושות. מצד אחד צוואה הדדית, ככל צוואה, מבטאת בבירור את רצונו של המוריש להוריש את רכושו לבן זוגו. מצד אחר ידוע כי נוכחות של נהנה על פי צוואה, בעת עריכת הצוואה, אמורה להביא לביטול כשרות הצוואה. מלבד זה, סוגיות משפטיות מורכבות יכולות להתעורר בעת קיומן של צוואות הדדיות.

  הדוגמה הקלאסית לבעיות שמתעוררות בעקבות צוואות הדדיות היא שבני זוג ערכו צוואה הדדית, הורישו זה לזו את כל רכושם ואחריהם לכמה נהנים. לאחר מות אחד מבני הזוג, ירש האחר את כל הרכוש והכין צוואה חדשה ובה הוריש את כל הרכוש לאחרים, ולא לנהנים שהיו בצוואות ההדדיות.

  בכל צורות הצוואות, רשאי המצווה לבטלן או לשנותן בכל עת. לעומת זאת, שינוי או ביטול צוואה הדדית על ידי צד אחד בלבד לא יהיה לו תוקף, אלא אם כן עמד המצווה בכללים המצוינים בסע' 8 א לחוק הירושה.

  מהם היתרונות בעריכת צוואה הדדית?

  בצוואה הדדית, הנהנה נהנה מכמה יתרונות. לדוגמה, בן הזוג הנותר רשאי להשתמש ברכוש המשותף ככל שיחפוץ, בלי לחשוש ממאבקים קשים עם היורשים. לפיכך פעמים רבות נחסכים מבני משפחה ויכוחים פנימיים בענייני ירושה, ואין צורך להגיע לתביעות הדדיות בבית המשפט לענייני משפחה.

  צוואה הדדית יכולה להיות מנוסחת באופן שיקבע יורש אחר יורש, כלומר אפשר לקבוע כי כל הרכוש יעבור לרשותו של בן הזוג אשר נותר בחיים, וכאשר הוא ילך לבית עולמו ירשו את חלקו ילדיו של בן הזוג אשר נפטר קודם לכן. עם זאת, כאשר זכה בן זוג אחד בירושת בן זוגו, הוא רשאי לעשות ברכוש כרצונו כל אימת שהפגיעה ברכוש היורש הבא בתור אינה נעשית מכוח צוואה.

  עריכה של צוואה הדדית אינה עניין של מה בכך. מדובר במסמך משפטי מורכב אשר עלול להביא להשלכות מרחיקות לכת בנוגע לרכוש המשותף בעת פטירת אחד מבני הזוג. לפיכך, עורכי דין לדיני משפחה ממליצים לקבל ייעוץ משפטי וסיוע צמוד בעת ניסוח צוואות מסוג זה. כאמור, צוואות הדדיות מציבות פעמים רבות אתגרים משפטיים לא פשוטים, וניסוח לא מדויק שלהן עלול להביא לסכסוכים משפטיים ארוכי שנים. כמובן בהתנגדות לצוואה הדדית חייב המתנגד להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום.

  יש לכם שאלה בענייני צוואות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

  מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

  מלאו פרטים ונחזור בהקדם

   המלצות מלקוחות

   המלצה 1

   טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

   המלצה 2

   השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

   המלצה 3

   ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

   המלצה 4

   עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

   ירושות נוספים

   ייפוי כוח מתמשך

   צוואות הדדיות הן למעשה שתי צוואות אשר נערכות בידי שני צדדים (בדרך כלל בני זוג) ובהן הצדדים מורישים זה לזה את רכושם תוך כדי הסתמכות זה על צוואתו של זו. במקרים רבים המורישים מציינים...
   קרא עוד

   תביעה לשינוי משמורת על ילדים

   צוואות הדדיות הן למעשה שתי צוואות אשר נערכות בידי שני צדדים (בדרך כלל בני זוג) ובהן הצדדים מורישים זה לזה את רכושם תוך כדי הסתמכות זה על צוואתו של זו. במקרים רבים המורישים מציינים...
   קרא עוד
   בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים