מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  השפעה בלתי הוגנת

  צוואה היא מסמך שאדם חותם עליו בחייו ומקבל תוקף יום לאחר מותו. מדובר במסמך הקובע את אופן חלוקת רכושו של המצווה ליורשיו השונים. הצוואה היא מסמך משפטי חשוב ביותר אשר בתי המשפט מגנים עליו מכוח הלכת "רצונו של אדם כבודו". רצון המת הוא העיקרון העומד ביסודה של הצוואה, ועל כן היא נבחנת במשקפיים חשדניים ביותר כאשר עולה חשש שעל המצווה הופעלה השפעה בלתי הוגנת.

  קשישים הנמצאים בסוף דרכים נוטים פעמים רבות לפתח תלות פיזית ונפשית בסובבים אותם. כפועל יוצא מכך, מסייעים רבים פועלים כדי להטות את לבם של הקשישים באופן שהקשישים יצוו לטובתם רכוש בעת פטירתם. לא כל השפעה על מצווה היא השפעה בלתי הוגנת. עם זאת, קיימים מקרים לא מעטים שההשפעה על המצווה הייתה אסורה, ואפשר לדרוש מבית המשפט לבטל את הצוואה המדוברת.

  בית המשפט רשאי להורות על ביטולה של צוואה בגין שלושה מקרים: זיוף, טעות או השפעה בלתי הוגנת. החוק קובע כי השפעה בלתי הוגנת על מצווה עלולה להביא לעריכתה של צוואה תוך כדי תרמית, אונס, תחבולה או איום. במקרים שנדרש בית המשפט לבדוק את קיומה או את אי-קיומה של השפעה בלתי הוגנת, עליו לבחון את הראיות אשר מוצגות בפניו. כל מקרה נבחן לגופו.

  לדוגמה, צוואה אשר נערכה לא בשפתו של המנוח, צוואה שנערכה לאחר שאיבד המצווה את יכולתו להבין את טיבה (לדוגמה, כאשר מועד עריכת הצוואה מאוחר ממועד אבחון אלצהיימר מתקדם אצל המצווה) וכדומה. במקרים אלו מנסה בית המשפט להיכנס לעובייה של הקורה תוך כדי בחינת מערכות היחסים השונות בין הצדדים ובין המצווה, לא רק בשנותיו האחרונות אלא גם במשך חייו.

  הוכחת השפעה בלתי הוגנת

  כאמור, לא כל השפעה על המצווה היא השפעה בלתי הוגנת השוללת את כשרותה של צוואתו. דרכו של הטוען להשפעה בלתי הוגנת על מצווה היא לרוב מסלול מפותל הנוגע בסוגיות משפטיות מורכבות במסגרת הליך התנגדות לצוואה. ראשית, על הטוען להשפעה בלתי הוגנת להראות כי המנוח היה נתון בשנותיו האחרונות להשפעה (לדוגמה, תלות סיעודית או ערירות). שנית, הטוען להשפעה בלתי הוגנת צריך להוכיח כי היורש המדובר נהג לפקוד את משכנו של המנוח פעמים רבות או שגר סמוך לו והיה בעל השפעה עליו. לאחר הוכחת מבחנים אלו פונה בית המשפט לצוואה ובודק אם עולה ממנה חשד להשפעה בלתי הוגנת (לדוגמה, במקרים שמתוך הצוואה משתקפים רצונותיו של הנהנה ולא רצונותיו של המנוח).

  ההלכה הפסוקה קבעה ארבעה מבחנים להוכחת השפעה בלתי הוגנת על מצווה

  • תלות ועצמאות – המנוח היה במצב פיזי או נפשי קשה והיה תלוי באופן רב ביורש המדובר. תלות פיזית אינה יוצרת באופן אבסולוטי גם תלות נפשית. פעמים רבות אפשר לטעון בבית המשפט כי המצווה היה צלול בדעתו למרות נכותו הגופנית.
  • תלות וסיוע – הטוען להשפעה בלתי הוגנת צריך להוכיח כי בין היורש המדובר ובין המצווה התקיימו תנאים של תלות וסיוע. לדוגמה, המנוח היה תלוי בעזרתו של היורש המדובר כדי להגיע לבית החולים. עם זאת, לא כל סיוע עולה כדי השפעה בלתי הוגנת. היקפו של הסיוע והכוונות אשר עמדו בבסיסו הם עניין לבחינתה של הערכאה המשפטית.
  • קשרים של המצווה עם אחרים – אחת הדרכים הטובות ביותר להוכיח השפעה בלתי הוגנת היא הוכחת ניתוק קשריו של המצווה עם יורשים אחרים, תוך כדי בידודו מן העולם בתקופה האחרונה לחייו. הוכחת ניתוק קשרים בין המצווה ובין אנשים אחרים מלבד היורש המדובר יכולה להראות תלות של המנוח ביורש. ניתוק זה יכול להציג חוסר טוב לב מצדו של הנהנה.
  • נסיבות עריכת הצוואה – המבחן האחרון להוכחת השפעה בלתי הוגנת טמון בנסיבות הרלוונטיות של עריכת הצוואה. לדוגמה, מעורבות גדולה של היורש הנהנה בעריכת הצוואה (לדוגמה, היורש מקשר בין המצווה ובין עורך דין מטעמו אשר יערוך את הצוואה).

  לסיכום, נשיא בית המשפט לשעבר אהרון ברק הגדיר באחת מפסיקותיו את החשיבות הרבה בקיום רצון כבוד המת: "במתח הפנימי שבין ה'גוף' (הטקסט של הצוואה) לבין ה'נשמה' (אומד-דעת המצווה), יש ליתן בפרשנות הצוואה, משקל מיוחד ל-'נשמה'. הטעם לכך הוא זה – האינטרס היחיד הראוי להגנה בצוואה הוא רצונו של המצווה".

  יש לכם שאלה בענייני צוואות/ירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

  מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

  מלאו פרטים ונחזור בהקדם

   המלצות מלקוחות

   המלצה 1

   טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

   המלצה 2

   השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

   המלצה 3

   ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

   המלצה 4

   עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
   https://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

   ירושות נוספים

   ייפוי כוח מתמשך

   צוואה היא מסמך שאדם חותם עליו בחייו ומקבל תוקף יום לאחר מותו. מדובר במסמך הקובע את אופן חלוקת רכושו של המצווה ליורשיו השונים. הצוואה היא מסמך משפטי חשוב ביותר אשר בתי המשפט מגנים ע...
   קרא עוד

   תביעה לשינוי משמורת על ילדים

   צוואה היא מסמך שאדם חותם עליו בחייו ומקבל תוקף יום לאחר מותו. מדובר במסמך הקובע את אופן חלוקת רכושו של המצווה ליורשיו השונים. הצוואה היא מסמך משפטי חשוב ביותר אשר בתי המשפט מגנים ע...
   קרא עוד
   בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים