מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

  התנגדות לצוואה הדדית

  צוואה היא למעשה אוסף הנחיות שניתן לערוך מבעוד מועד כך שלפיהן יחולקו רכוש וממון שיותיר אחריו עורך הצוואה בעת שילך לעולמו. מכיוון שכך הרי שצוואה הדדית היא למעשה זוג צוואות הנסמכות זו על זו שכן מדובר בהסדר חלוקת עיזבונם של שני אנשים. לעיתים, קורה ששני אנשים אשר קשרו גורלם יחד מעוניינים להסדיר את אופן חלוקת עיזבונם מתוך הסתמכות אחד על צוואתו של השני. מעשית מדובר בדרך כלל על בני זוג אשר להם ילדים בין משותפים ובין לא משותפים וברצונם להבטיח שעם פטירתו של אחד מהם יירש אותם בן זוגם וכאשר גם הוא ילך לעולמו יגיע הרכוש לילדיהם ולא לגורם שלישי (כגון בן זוג חדש).

  צוואה הדדית מחייבת את שני הצדדים והיא נותנת ביטוי לרצונם המשותף. לפיכך, ברור שהכרחי שכל צד יוכל להיות סמוך ובטוח שהוראות הצוואה ההדדית יישמרו.

  ברבות השנים, נתגלעו סכסוכים רבים הקשורים לצוואות הדדיות במיוחד כאשר אחד המצווים נפטר והשני מבקש לערוך שינוי בצוואה ההדדית שערך עם הנפטר, לעיתים עקב התנהגות של אחד הילדים, לעיתים בעקבות בן/בת זוג חדשים וכו' .

  ביטול צוואה הדדית

  בשנת 2005, הוסף סעיף 8א לחוק הירושה אשר מסדיר את עניין הצוואות ההדדיות, מתי יחשבו תקפות וכיצד ניתן לערוך בהן שינויים או לבטלן. החוק מבחין בין ביטול או שינוי צוואה הדדית כאשר שני השותפים לה בחיים לבין ביטול צוואה הדדית לאחר שאחד מהמצווים הלך לעולמו.

  מצווה המבקש לשנות צוואה הדדית כל עוד שני המצווים בחיים – נדרש למסור הודעה בכתב למצווה השני על רצונו לערוך שינוי בצוואה ההדדית, מהמועד שבו מסר את ההודעה בכתב על כוונתו לשנות את הצוואה ההדדית מתבטלת (אוטומטית) גם הצוואה ההדדית של השני וחלוקת העיזבון תבוצע לפי הוראות צוואה תקפה שמותיר אחריו מי מן המצווים בעת פטירתם או, בהיעדר צוואה כזו, לפי הוראות חוק הירושה ("הורשה על פי דין").

  מצווה המבקש לבטל צוואה הדדית לאחר מות המצווה השני יכול לעשות זאת בדרך של הסתלקות כללית מכל סכום או נכס מן העיזבון שהוא זכאי לקבלם לפי הוראות הצוואה ההדדית (הסתלקות שלא לטובתו, לטובת ילדו או לטובת אחיו של המוריש). אם העיזבון כבר חולק ניתן להשיב את כל שנתקבל, אם השבה בעין בלתי אפשרית ניתן להשיב סכום שווה ערך.

  הגשת התנגדות לקיום צוואה

  התנגדות לצוואה הדדית דומה להתנגדות לצוואה רגילה. הן בצוואה יחידה והן בצוואה הדדית יש להוכיח, בהליך ההתנגדות, כי מתקיימת עילה לביטול הצוואה. העילות יכולות להיות מגוונות החל מהשפעה בלתי הוגנת, אונס, כפייה איום וכו' .

  התנגדות לצוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה בתוך 14 יום מיום פרסום הגשת הצוואה בעיתון.

  פעמים רבות נשאלים עוה"ד המתמחים בדיני ירושה מה קורה כאשר חלפו 14 הימים בהם ניתן להגיש התנגדות. ובכן, ככלל – מגישים ביחד עם ההתנגדות בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות ומפרטים את סיבת האחור, בד"כ יקבל בית המשפט את הבקשה.

  משרד עורכי דין בתיה אשורי מתמחה בתחום דיני המשפחה. באמתחתנו ניסיון רב בעריכת צוואות מכל הסוגים, צוואות הדדיות בכללן וכן ניהול תיקים בהתנגדויות לצוואות – מסוגים שונים. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לירושה, עריכת צוואה, התנגדות לקיום צוואה, התנגדות לקיום צוואה הדדית ועוד. נשמח לסייע, לספק מידע מהימן ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר.

  יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

  מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

  מלאו פרטים ונחזור בהקדם

   המלצות מלקוחות

   המלצה 1

   טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
   http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

   המלצה 2

   השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
   http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

   המלצה 3

   ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
   http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

   המלצה 4

   עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
   http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

   ירושות נוספים

   ייפוי כוח מתמשך

   צוואה היא למעשה אוסף הנחיות שניתן לערוך מבעוד מועד כך שלפיהן יחולקו רכוש וממון שיותיר אחריו עורך הצוואה בעת שילך לעולמו. מכיוון שכך הרי שצוואה הדדית היא למעשה זוג צוואות הנסמכות זו...
   קרא עוד

   תביעה לשינוי משמורת על ילדים

   צוואה היא למעשה אוסף הנחיות שניתן לערוך מבעוד מועד כך שלפיהן יחולקו רכוש וממון שיותיר אחריו עורך הצוואה בעת שילך לעולמו. מכיוון שכך הרי שצוואה הדדית היא למעשה זוג צוואות הנסמכות זו...
   קרא עוד
   בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים