מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

זכויות ירושה של ידועה בציבור

ידועים בציבור הינו מושג משפטי שהינו פרי הפסיקה. מדובר למעשה במערכת זוגית בין בני זוג אשר אינם נשואים, אך הם מנהלים משק בית משותף וחיי משפחה. לעיתים, מדובר בבני זוג שהינם פסולי חיתון (כגון כהן וגרושה), ולא אחת עסקינן בפרק ב' של בני זוג גרושים אשר מנהלים מערכת זוגית מבלי להינשא.

סעיף 55 לחוק הירושה מתייחס למושג הידועים בציבור. סעיף זה קובע כי יורש על פי דין הינו אדם אשר ניהל עם המנוח חיי משפחה במשק בית משותף, כל אימת שהיורש והמנוח לא היו נשואים לאחרים. במילים אחרות, החוק קובע שלושה תנאים מצטברים היוצרים זכאות לרשת את בן הזוג הידוע בציבור – חיי משפחה, משק בית משותף ושאיש מבין הצדדים לא היה נשוי לאחר. זכות הירושה המוענקת לידוע בציבור במסגרת החוק יכולה להישלל רק מכוח צוואה.

חוק הירושה קובע גם כי במידה וידועה בציבור עומדת בשלושת התנאים אשר פורטו לעיל, זכאית היא גם למזונות מן העיזבון. מבחינת הילדים, ילדים משותפים של בני זוג ידועים בציבור זכאים לירושת הוריהם גם כאשר ההורים לא היו נשואים. חוק הביטוח הלאומי קובע כי ידועה בציבור זכאית לכל תגמול אשר מגיע לאלמנה של מנוח בהתאם לעמידתה בדרישות החוק. במקרה זה, יהיה על האישה להגיש למוסד לביטוח לאומי הוכחות להיותה ידועה בצבור של המנוח . המוסד לביטוח לאומי יכול להכיר בה כידועה בצבור ללא צורך בפנייה לבית המשפט .

פרק הזמן הנדרש לקביעת חיים משותפים משתנה ממקרה למקרה. בדרך כלל, לאחר שלוש שנות חיים משותפים יקבע בית המשפט כי בני הזוג היו ידועים בצבור אולם קיימים פסקי דין בהם הכיר בית המשפט את האישה כידועה בצבור גם לאחר שלושה חושדים בהם חיו ביחד , ניהלו משק בית משותף , אורח חיים תקין ללא קרע ושהתנהגותם מגלה מאמץ משותף כי הרכוש בבעלותם המשותפת. מבחינת חיי המשפחה, בן הזוג הטוען לזכויותיו בירושה נדרש להוכיח כי מערכת היחסים בין המנוח לבינו הייתה מבוססת על אהבה, אמון, כבוד ושותפות גורל.

משק הבית המשותף נחשב כמשק בית אשר אינו מתבטא רק מבחינה כלכלית, אלא גם מבחינה אישית וכתוצאה טבעית של חיים משותפים. בית המשפט קבע כי הדרישה לקיום משק בית משותף וחיי משפחה חייבת להיות טובה לאורך כל התקופה הנטענת.

במילים אחרות, בתי המשפט בוחנים האם ניתן להניח כי המנוח היה מצווה במסגרת צוואתו, לו נכתבה, את הרכוש לבן זוגו הידוע בציבור. לעיתים, גם מגורים בדירות נפרדות אינם שוללים מערכת יחסים של ידועים בציבור. ידוע כי מגורים בדירות נפרדות, בנסיבות מסוימות, אינם מעידים על כך שבני הזוג לא ניהלו חיי משפחה ומשק בית משותף. בבוא בית המשפט לבחון האם בני זוג חיו כידועים בציבור, יבדוק מה היה טיב היחסים בין הצדדים מבחינה סובייקטיבית. לאמור, כיצד ראו הצדדים את הקשר ביניהם. המערכת האמורפית דלעיל מחזקת את חשיבות עריכת הסכם ממון לידועים בציבור, שכן ההסכם למעשה מעגן בכתובים את הסכמות הצדדים.

הלכה פסוקה היא כי אצל ידועים בציבור, בדומה זוגות נשואים, אין מתכונת אחת של 'חיי משפחה' ב'משק בית משותף'. הדברים משתני מזוג לזוג בהתאם להשקפת עולמם, השכלתם, גילם, מקצועם, הרגלי חייהם, מצבם הכספי, מצב בריאותם וכיוצא באלה. אי לכך, זכאות ידוע בציבור בירושת בן זוגו המנוח תלויה בנסיבות המקרה לגופו.

יש לכם שאלה בענייני ידועים בציבור? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

המלצות מלקוחות

המלצה 1

טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

המלצה 2

השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

המלצה 3

ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

המלצה 4

עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

ידועים בציבור נוספים

ייפוי כוח מתמשך

ידועים בציבור הינו מושג משפטי שהינו פרי הפסיקה. מדובר למעשה במערכת זוגית בין בני זוג אשר אינם נשואים, אך הם מנהלים משק בית משותף וחיי משפחה. לעיתים, מדובר בבני זוג שהינם פסולי חיתו...
קרא עוד

תביעה לשינוי משמורת על ילדים

ידועים בציבור הינו מושג משפטי שהינו פרי הפסיקה. מדובר למעשה במערכת זוגית בין בני זוג אשר אינם נשואים, אך הם מנהלים משק בית משותף וחיי משפחה. לעיתים, מדובר בבני זוג שהינם פסולי חיתו...
קרא עוד
בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים