מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

ירושה על פי דין

חוק הירושה קובע כי במקרים שאדם הלך לבית עולמו בלי להותיר אחריו צוואה, יחולק עיזבונו לקרובי משפחתו על פי החוק. ירושה זו היא ירושה על פי דין. פרק ב' בחוק הירושה מורה מיהם יורשי המנוח על פי מעגל הקרבה המשפחתית (פרנטלה) שבין המנוח ובין היורשים. יורשיו של המנוח הם מי שהיה בן זוגו בעת פטירתו, ילדיו וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, והורי הוריו וצאצאיהם.

מעגל הקרבה הראשון כולל את בן זוגו של המוריש, את ילדיו ואת צאצאיהם. המעגל השני כולל את הוריו של המוריש וצאצאיהם (כלומר אחיו ואחיותיו של המוריש). מעגל הקרבה השלישי כולל את סביו וסבותיו של המוריש וצאצאיהם (כלומר דודים ובני דודים).

הכלל הקבוע בחוק הוא כי מי שמצויים באותו מעגל קרבה למוריש מתחלקים שווה בשווה בנכסי העיזבון. בן הזוג אשר היה נשוי למוריש בעת פטירתו יהיה זכאי לקבל את הרכב אשר שימש את הצדדים והמיטלטלין ואת המטלטלין שבבית.

מוריש שהניח אחריו אישה וילדים, תירש האישה את מחצית העיזבון, וילדיו יתחלקו שווה בשווה במחצית האחרת. במקרים שאחד מילדיו של המוריש אינו בחיים, יוכלו ילדיו לרשת במקומו להתחלק שווה בשווה בחלקו של אביהם בעיזבון. במקרים שהמוריש הותיר אחריו בן זוג והורים, יקבל בן הזוג מחצית מהעיזבון, וההורים יתחלקו במחצית האחרת.

כאשר המוריש מניח אחריו בת זוג ואחים או הורי הורים, תקבל בת הזוג שני שלישים מהעיזבון, והאחים והורי ההורים יזכו לשליש הנותר. אחיו של המוריש יזכו בכל עיזבונו אם המוריש לא הותיר אחריו בן זוג, ילדים או הורים.

במקרה שכל ילדיו של המוריש אינם בחיים בעת פטירתו, יחולק עיזבונו בין הנכדים. במקרים שאחד היורשים נפסל מלרשת את המנוח, יחולק חלקו שווה בשווה בין שאר היורשים. הדין העברי אינו מבחין בין נשים לגברים בזכויותיהם בירושה, ואין עדיפות לבן בכור על פני אחיו האחרים. ילדים מאומצים אשר אומצו כדין זכאים לירושת הוריהם המאמצים כילדים ביולוגים. עם זאת, ילדים מאומצים, להבדיל מילדים ביולוגיים, אינם זכאים לרשת את קרוביהם של ההורים המאמצים. אם נפטר ילד מאומץ, הוריו המאמצים יורשים אותו, והוריו הביולוגיים אינם זכאים לקבל את עיזבונו.

ילדים חורגים אינם יורשים את הוריהם החורגים על פי דין. אם לא הותיר אחריו המוריש צוואה ולא היו לו בפטירתו קרובי משפחה על פי המעגלים המנויים בחוק, תירש המדינה את עיזבונו. ירושתה של המדינה אמורה לשמש אותה למטרות של מדע, בריאות, סעד וחינוך. עם זאת, שר האוצר רשאי לשלם בתחום שווים של נכסי העיזבון או להעניק מנכסי העיזבון תשלום לאדם אשר היה מחסורו על המוריש ערב פטירתו של המוריש או לבן משפחתו של המוריש או בן זוגו אשר אינו אחד מיורשיו של המוריש על פי דין. המדינה רשאית להעביר נכסים אלו גם לתאגיד או לאדם אשר מחסורו של המוריש היה עליהם ערב מות המוריש.

ענייני ירושה של ידועים בציבור טומנים בחובם דינים אחרים – לפירוט בהרחבה לחצו כאן.

יש לכם שאלה בענייני צוואות וירושות? זקוקים ליעוץ? פנו עכשיו באמצעות טופס יצירת הקשר בצד ימין למעלה או בטלפון : 03-5608877, 052-4545555 – ונשמח לעמוד לשירותכם.

מעוניינים ביעוץ מקצועי? הגעתם למקום הנכון

מלאו פרטים ונחזור בהקדם

המלצות מלקוחות

המלצה 1

טיפול מעולה. נאמנות ומסירות מכל הלב. אכפתיות בקיצור רמה גבוהה ושירות מעולה ומהיר.
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pic-profile.png

המלצה 2

השירות והזמינות של בתיה הכי טובים שיש!!! הצילה לי את החיים!!! החזירה לי את הילדים לאחר נתק של שנה וחצי !!!תותחית!!! מומלצת בחום ואהבה!!!
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/pen.jpg

המלצה 3

ההתעקשות של בתיה לעמוד בהסכם ששומר על הילדים שלנו הייתה שווה את כל הדרך. אני לא יכול לתאר עד כמה עזרת לנו למצוא את הדרך לגירושים שלווים מבלי להיגרר לקרבות בבית המשפט. הסדרי המשמורת שהגענו אליהם מבטיחים את קיומה של מערכת יחסים עם הילדים. תודה על כל מה שעשית ועל זה שלא וויתרת על העתיד שלי ושל הילדים שלי!
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/two-boys-sitting-on-bench-wearing-hats-and-long-sleeved-1619706.jpg

המלצה 4

עו"ד בתיה אשורי ליוותה את משפחתנו במהלך רכישתה של דירה חדשה. אין לתאר עד כמה הליווי והייעוץ המשפטי עזר בניסוח חוזה אשר שמר על האינטרסים שלנו והביא להשלמת העסקה המשתלמת ביותר בעבורנו.
http://family-online.co.il/wp-content/uploads/2019/11/contract-3031680_1280.jpg

ירושות נוספים

תביעה לשינוי משמורת על ילדים

חוק הירושה קובע כי במקרים שאדם הלך לבית עולמו בלי להותיר אחריו צוואה, יחולק עיזבונו לקרובי משפחתו על פי החוק. ירושה זו היא ירושה על פי דין. פרק ב' בחוק הירושה מורה מיהם יורשי המנוח...
קרא עוד
בית תוכנה לקידום אתרים בית תוכנה לקידום אתרים